Strona używa plików cookies, aby zapewnić wysoką jakość użytkowania, dowiedz się więcej.
wzory kaszubskie
wzory kaszubskie
OBIEKT

Dom Harcerza

Obiekt ten został przewieziony z ośrodka wypoczynkowego w Wieżycy. Dom początkowo był przeznaczony do rozbiórki, jednak udało się nam uratować ponad 700 jego elementów, które zrekonstruowaliśmy i uzupełniliśmy, tak aby dom stanął w całej swojej okazałości, tym razem na terenie naszego obiektu. Dom Harcerza jest dla nas symbolem pięknej historii harcerstwa polskiego.

Dom Harcerza

Jednym z pierwszych obiektów, które nasi goście mogą zobaczyć podczas zwiedzania Centrum Edukacji w Szymbarku, jest Dom Harcerza. Został on przewieziony z ośrodka wypoczynkowego w Wieżycy. Dom początkowo był przeznaczony do rozbiórki, jednak udało się nam uratować ponad 700 jego elementów, które zrekonstruowaliśmy i uzupełniliśmy, tak aby dom stanął w całej swojej okazałości, tym razem na terenie naszego obiektu. 

Dom Harcerza jest dla nas symbolem pięknej historii harcerstwa polskiego. Oto jego krótka historia:

W latach 20-tych w szalonym tempie rozbudowywało się miasto Gdynia („świątynia czynu polskiego” – jak pięknie powiedział wicepremier Eugeniusz Kwiatkowski). W tamtym czasie powstawało wiele organizacji młodzieżowych, m.in. popularna w całej Europie YMCA (Young Men`s Christian Association czyli Związek Młodzieży Chrześcijańskiej), która w porozumieniu z ośrodkiem skautów z Krakowa sfinansowała budowę jednego z największych ośrodków młodzieżowych Polski północnej – w Wieżycy-Kolanie.

Nasz Dom Harcerza należał do największych domów wybudowanych przez YMCA (razem było ich około 100). Stał się on ważnym ośrodkiem życia harcerskiego na terenie Kaszub. Prowadzono tu działalność kulturalno-sportową, turystyczną, a przede wszystkim przeprowadzano akcje, osłabiające antypolskie działania niemieckiej organizacji młodzieżowej Hitlerjugend. Takie inicjatywy podnosiły morale młodzieży polskiej i krzewiły podstawy patriotyzmu. Działalność ta została przerwana przez wybuch II Wojny Światowej, wówczas Niemcy zaczęli wykorzystywać ośrodek do własnych celów. W czasie okupacji umieszczano tam jeńców, którzy byli wykorzystywani m.in. do budowy wyrzutni rakiet V2 (w miejscu, gdzie obecnie znajduje się wieża przekaźnikowa, widoczna ze szczytu Wieżycy). Po wojnie ślad po jeńcach zaginął, jednak w Domu Harcerza możemy znaleźć dowód ich obecności - numery identyfikacyjne, wyryte na ścianach domu, te same numery, które więźniowie mieli wypalone na przedramionach.

Bezpośrednio po wojnie ośrodek był wykorzystywany jako obóz dla ludzi kolaborujących w czasie wojny z okupantem, a w późniejszym okresie, dla ludzi uznanych za przeciwników władzy komunistycznej. „Niewygodnych” Kaszubów (na przykład byłych żołnierzy Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski") zsyłano najczęściej na Sybir, fakt ten był ukrywany przez ponad pół wieku.

Obecnie w domu znajdują się siedziby Centrum Edukacji i Promocji Regionu, Stowarzyszenia Szczyt Wieżyca, Kaszubsko–Kociewskiego Stowarzyszenia Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski" oraz filii Gdańskiego Związku Pracodawców. Znajdziemy tu także bogata galerię wyrobów ludowych.

Poszukujesz czegoś innego?

LOKALIZACJA

Znajdź nas

Mapa

Odwiedź nas

Szymbarskich Zakładników 12,
83-315 Szymbark
Znajdź na GoogleMaps

Kontakt

Rezerwacja wycieczek, informacja
+48 605-570-637, kontakt@cepr.pl
Rezerwacja imprez, informacja
+48 725-994-001 biuro@hotelszymbark.pl
Rezerwacja hotelu, informacja
+48 609-350-488 recepecja@hotelszymbark.pl

Partnerzy

Danmar - domy drewniane

wzory kaszubskie
wzory kaszubskie