Strona używa plików cookies, aby zapewnić wysoką jakość użytkowania, dowiedz się więcej.
wzory kaszubskie
wzory kaszubskie
OBIEKT

Dwór Salino

Na terenie Centrum Edukacji w Szymbarku możecie Państwo zobaczyć replikę dworu z miejscowości Salino koło Wejherowa. Takie budowle były powszechnie spotykane w dawnej Polsce, gdzie stan szlachecki stanowił znaczny procent społeczeństwa. Przed wojną na terenie Polski mieściło się 16 000 dworków, dziś jest ich niecałe 200, głównie przez wzgląd na proklamowany od 1949 roku Socrealizm.

Dwór Salino

Na terenie Centrum Edukacji w Szymbarku możemy zobaczyć replikę dworu, z miejscowości Salino koło Wejherowa. Takie budowle były powszechnie spotykane w dawnej Polsce, gdzie stan szlachecki stanowił znaczny procent społeczeństwa i nawet uboższa szlachta stawiała dworki, które symbolizowały ciągłość tradycji i kultury.

21 czerwca 1949 roku proklamowano Socrealizm w architekturze, który skutecznie wypierał tradycyjny, polski styl, była to prymitywna forma „walki z reliktami szlachetczyzny”. Tradycje polskiego budownictwa niemalże wymarły. Dwory, które w rzeczywistości stanowiły ostoję polskości, niszczono jako siedziby „reakcji”. Przed wojną było około 16 000 dworów, dziś mamy ich nie więcej niż 200.

Dwory polskie to część wspaniałego dorobku architektury europejskiej, znanej na całym świecie. Takie zagadnienia jak : „dach polski” czy „strop polski”, są powszechnie rozpoznawalne przez europejskich architektów. Musimy pielęgnować naszą wiedzę na temat naszego tradycyjnego polskiego stylu i przekazywać ją dalszym pokoleniom.

To właśnie w dworach przekazywane były tradycje narodowe i tam przetrwała istota kultury polskiej. Uświadamia nam to między innymi nieśmiertelna epopeja Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz”, gdzie autor opisuje tradycyjny chrzest dziecka, odbywający się w polskim dworze. Pod poduszką malca umieszczano często dwie skrzyżowane szable, by wyrósł na obrońcę swojego narodu. To wielce wymowny symbol!

Tylko w Polsce budowano tak małe dworki jak nasz, bowiem szlachta polska stanowiła szczególnie wysoki procent społeczeństwa. Byli to zarówno ludzie bardzo zamożni, jak i bardzo ubodzy, głównie na skutek represji w okresie zaborów.

Polecamy Państwu szczególnie historię dworów polskich opisaną w książce „Jam Dwór Polski” Macieja Rydla. To dzięki takim ludziom jak Maciej Rydel, jego wrażliwości i dociekliwości, odkrywamy naszą historię i to czego nie znajdziemy w zwykłych podręcznikach.

Poszukujesz czegoś innego?

LOKALIZACJA

Znajdź nas

Mapa

Odwiedź nas

Szymbarskich Zakładników 12,
83-315 Szymbark
Znajdź na GoogleMaps

Kontakt

Rezerwacja wycieczek, informacja - Muzeum
kontakt@cepr.pl, +48 605-570-637, +48 661-906-283
Rezerwacja imprez okolicznościowych, informacja (Bankiety, komunie, wesela)
+48 661-944-676, biuro@cepr.pl
Obsługa gastronomi
+48 691-232-391, gastro@cepr.pl
Rezerwacja imprez, informacja (Eventy firmowe, szkolenia, konferencje)
+48 725-994-001, biuro@hotelszymbark.com
Rezerwacja hotelu
+48 609-350-488, recepecja@hotelszymbark.pl

Partnerzy

Danmar - domy drewniane



Facebook

fb icon CEPR

fb icon Dom do góry nogami

wzory kaszubskie
wzory kaszubskie