Statua Świętowida Kaszubskiego jest pierwszym obiektem, który nasi zwiedzający mogą podziwiać zaraz po wejściu na teren Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Statua ma kształt odwróconego drzewa, jest to symbol ważnej roli jaką w życiu człowieka spełnia las i drewno. Towarzyszą one człowiekowi od urodzenia (kołyska) do czasu śmierci (trumna).

Postać pogańskiego Boga Świętowida (Swantowida) otoczona była na Pomorzu ogromnym kultem, największa świątynia jemu poświęcona znajdowała się na wyspie Rugii (słynna Arkona). Jej mieszkańcy (Słowianie) do XII wieku posługiwali się językiem pomorskim, czyli kaszubskim). Do dnia dzisiejszego kultywowane są obrzędy związane z dniem Świętowida: słynne sobótki czy też szukanie kwiatu paproci.

Jednym z pierwszych obiektów, które nasi goście mogą zobaczyć podczas zwiedzania Centrum Edukacji w Szymbarku, jest Dom Harcerza. Został on przewieziony z ośrodka wypoczynkowego w Wieżycy. Dom początkowo był przeznaczony do rozbiórki, jednak udało się nam uratować ponad 700 jego elementów, które zrekonstruowaliśmy i uzupełniliśmy, tak aby dom stanął w całej swojej okazałości, tym razem na terenie naszego obiektu. 

Dom Harcerza jest dla nas symbolem pięknej historii harcerstwa polskiego. Oto jego krótka historia:

W latach 20-tych w szalonym tempie rozbudowywało się miasto Gdynia („świątynia czynu polskiego” – jak pięknie powiedział wicepremier Eugeniusz Kwiatkowski). W tamtym czasie powstawało wiele organizacji młodzieżowych, m.in. popularna w całej Europie YMCA (Young Men`s Christian Association czyli Związek Młodzieży Chrześcijańskiej), która w porozumieniu z ośrodkiem skautów z Krakowa sfinansowała budowę jednego z największych ośrodków młodzieżowych Polski północnej – w Wieżycy-Kolanie.

Żyjemy w świecie, w którym pomysłowość jest warunkiem sukcesu. Kierując się tą zasadą, postanowiliśmy uczynić Centrum Edukacji i Promocji Regionu miejscem powszechnie znanym, pełnym ciekawych koncepcji i pomysłów. Nasza deska jest właśnie jednym z nich. Często mawiamy żartobliwie, że jest dziewiątym skarbem Kaszub.

Kaszubska Deska to nie tylko medialna zabawa i promocja Centrum, dla nas to symbol ciężkiej pracy Kaszubów. Jest to również wyjątkowy okaz podstawowego od wieków, szczególnie ukochanego przez Kaszubów budulca. Polski drewniany dom, wywodzący się z charakterystycznej formy dworku szlacheckiego, znany jest nie tylko w Polsce, ale też na całym świecie.

Kontynuacją rekordowego dzieła wiszącego na ścianie jest długi stół wykonany z kromy drzewa powstałego podczas cięcia deski. Nazwaliśmy go Stołem Noblisty – na pamiątkę Pokojowej Nagrody Nobla dla Lecha Wałęsy. Dzięki niemu nasza deska nie jest samotnym eksponatem, lecz miejscem, gdzie gromadzą się ludzie.

Pokojowa Nagroda Nobla przyznana w czasie, gdy w Europie dominował ustrój komunistyczny, dała wszystkim Polakom nadzieję na zmiany. Tak się stało pod koniec lat 80. Mur berliński nie upadłby, gdyby nie polska „Solidarność” i wszystkie powojenne dążenia niepodległościowe, które ją poprzedzały.

Ekspozycje w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku mają także charakter muzealny. Wystawione są tu różnego rodzaju narzędzia ciesielskie, kołodziejskie, rolnicze, furmańskie, medyczne i gospodarstwa domowego z okresu od XVIII wieku, do wybuchu II wojny światowej.

Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku | cepr.pl

Projekt i realizacja: StudioArt.biz & serwerin.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem